Review of Women’s Legal and Psychosociale

Review of Women’s Legal and Psychosociale

حقوق زن در قوانین جمهوری اسلامی

در برخی از قوانین ایران به حقوق زن اشاره شده است. همچنین در تاریخ 31 شهریور ماه 1383 شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 546 به پیشنهاد شورای فرهنگی و اجتماعی زنان منشور حقوق و مسئولیت های زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد و در سال 1385 تحت عنوان قانون حمایت از حقوق و مسئولیت های زنان در عرصه های داخلی و بین المللی در مجلس تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسید.

براساس ماده 2 این قانون، دولت موظف است در راستای تحقق اصول بیستم (20) و بیست و یکم (21) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و سند چشم‌انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران، زمینه‌های تبیین و تحقق عملی حقوق و مسؤولیتهای زنان درعرصه‌های داخلی و بین‌المللی را براساس سند مرجع (منشور حقوق و مسؤولیتهای زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران مصوب 31/6/1383 شورای عالی انقلاب فرهنگی) فراهم ‌نماید.

لازم به ذکر است که بنا به عقیده برخی منتقدین، به دست آوردن مساوات میان زن و مرد تنها با اصلاح چند ماده و یا تصویب چند قانون امکان پذیر نیست چنانکه این مساوات کاغذی را زنان فرانسه در زمان انقلاب کبیر فرانسه داشته اند اما دران زمان مساوات واقعی میان زن و مرد تحقق نیافتاد تا با جنبشهای منسجم و قانون قدرت مردمی با استبداد و قدرت قانون حق کشی را محدود نمودند . مفهوم مساوات ابتدا باید در افکار زنان و مردان جامعه جایگزین فکر تسلط مرد بر زن و سالاری مرد بر زن باشد.

در هنگام تدوین قانون جمهوری اسلامی ایران قانون گذار بر این عقیده بود که زنان تا کنون تنها در خدمت استثمار همه جانبه خارجی بودند و به دلیل ستم بیشتری که از نظام طاغوتی متحمل شده بودند در نظام جدید اسلامی از دیدگاه اسلامی از ارزش و کرامتی والاتر برخوردار خواهند بود. برداشت آنها از زنان این بود که از حالت شیئی بودن و یا ابزار کاری بودن که در خدمت اشاعه مصرف زدگی و استثمار جهان غرب بود خارج شده و حال طبق قوانین اسلامی و در حمایت قانون از حقوق مساوی و یکسان همانند مردان برخوردار خواهند شد و تمام حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی اجتماعی و فرهنگی آنها با رعایت موازین اسلام شیعه 12 امامی تضمین خواهد شد.

بر پایه همین موازین بانوان ایرانی امروز از حقوق انسانی و اجتماعی با تفسیر موازین اسلام شیعه 12 امامی زندگی می کنند.

 

ازدواج با خارجی و مساله تفاوت فرهنگ و سنن

هر کشور هویت منحصر به فردی دارد که معرف فرهنگ آن جامعه و معرف مردمانی است که در آن زندگی می کنند و زمانی که زنی ایرانی با مردی ایرانی وصلت می کند، در واقع سبک زندگی مشابهی را برگزیده و ازدواج آن دو معمولا با نگرانی کمتر مسیر تکامل را در پیش می گیرد. اما زمانی که یک زن شریک زندگی خود را از کشوری دیگر که از لحاظ ملیت، فرهنگ، مذهب، محیط اجتماعی و ارزش ها بسیار متفاوت از ایران است بر می گزیند، زندگی مشترک آنها نیازمند برقراری اصول ارزشی جدید برای هر یک از زوجین و در بسیاری از موارد، تمام اعضای خانواده است.

در حال حاضر گروهی از زنان و دختران ایرانی، مردان خارجی را برای ازدواج انتخاب می کنند. کارشناسان دلایل بسیاری بر این امر عنوان می کنند. آنها معتقدند مهاجرت یکی از دلایل ازدواج به این روش است. زنانی که به تنهایی به کشوری دیگر مهاجرت می کنند، ممکن است با مردی از کشوری دیگر آشنا شده و این آشنایی به ازدواج بیانجامد.

همچنین آنها عواملی دیگر نظیر شرایط بهتر اقتصادی، حضور در کشورهای دیگر به خصوص زندگی در اروپا، آمریکا و کانادا و استفاده ابزاری از مرد خارجی برای اقامت در کشورهای دیگر، دست یافتن به آرزوهای جوانی در زندگی با مرد خارجی و… را در این امر موثر می دانند. همچنین معتقدند ازدواج با خارجی گاه به خاطر تنفر و ناخشنودی از فرهنگ خود شخص است که این امر خود باعث آسیب در روابط می شود.

البته بر طبق گزارشها، در داخل کشور، بخش زیادی از ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان است که برخی دارای اقامت قانونی نیستند و با اخراج آنها از کشور، زنان ایرانی وضعیت حقوقی روشنی نخواهند داشت.

برخی روانشناسان معتقدند که به طور قطع نمی توان گفت ازدواج با خارجی مطلقا اشتباه است اما مسلما مشکلات و اختلافاتی در خانواده ایجاد می کند، به خصوص در امر تربیت فرزند. مشکل زمانی بیشتر می شود که زوجین دارای ادیان مختلف باشند و هر کدام سعی در آموزش دین خود به فرزند کنند. این گروه از روانشناسان معتقدند که اجزای شخصیت ما یک قسمت کودکی و فرهنگی دارد و در محیط خانه همان قسمت است که درگیر ارتباطات است. جنبه های احساسی و عاطفی ما از آن نشات می گیرد. برخی فرهنگها در تضاد و تقابل با یکدیگر قرار دارند. تفاوت و تضاد فرهنگی باعث می شود که خانواده های زوجین در ارتباط با آنها و با یکدیگر دچار مشکل شوند. بنابراین سوالی که مطرح می کنند این است که اساسا چرا ما وارد رابطه ای شویم که می دانیم مشکلات فراوان به دنبال دارد؟ آنان معتقدند که ازدواج یک انتخاب و قرادادی است که میان دو انسان شبیه و مانند هم است و در ازدواج شباهت و مانند گرایی موضوع بسیار مهمی است.

 

زن و ورزش

‎ انسان به طور طبیعی موجودی اجتماعی است که می‌خواهد با دیگران ارتباط داشته باشد و دیگران هم به طور متقابل با او در ارتباط باشند. صاحبنظران بر این عقیده اند که محیط دوستانه و سالم ورزش فرصتی مناسب برای ایجاد روابط انسانی در زنان است. این محیط باعث می‌شود زنان و دخترانی که کم رو و یا حتی ترسو هستند، با حضور در این گروه‌های ورزشی بتوانند از این طریق با دیگران ارتباط داشته و به زندگی اجتماعی عادت کنند.

برخی از پژوهشها نشان می دهند که تمرینات ورزشی می تواند در کاهش درد در دوران عادت ماهیانه زنان مؤثر باشد. این گروه عقیده دارند تمرینات سبک می تواند در جلوگیری و تسکین درد در این زمان مفید باشد. انجام منظم این تمرینات باعث بهبود گردش خون در ناحیه شکم، افزایش قوام عضلات شکم و انعطاف پذیری ناحیه کمر و لگن و انبساط عضلانی ناحیه لگن می گردد.

همچنین برخی از پژوهشگران می گویند که نرمشها و ورزشهای سبکی که با توصیه و زیر نظر پزشک در دوران بارداری انجام شوند، هیچ خطری برای مادر و جنین ندارند و در برخی موارد می توانند برای مادر بسیار مفید باشند.

برخی پژوهشها نشان داده سرطان سینه در زنان فعال کمتر از زنان غیر فعال است، زنان ورزشکار به دلیل فعالیت‌ جسمانی و آمادگی اسکلتی عضلانی کمتر دچار کمر درد می‌شوند و همچنین زنان ورزشکار دچار نرمی و پوکی استخوان نمی‌شوند.

آنان می گویند زنان در دوران یائسگی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و پوکی استخوان هستند که انجام ورزش هایی نظیر پیاده روی می تواند در کاهش این امراض تاثیر به سزایی داشته باشد. همچنین ورزش موجب کاهش استرس و افسردگی در زنان می شود.

به عقیده جامعه شناسان، ورزش زنان در بعد اجتماعی آثاری مطلوب دارد. ورزش باعث حفظ شادابی و نشاط و رشد و اعتلای جامعه می گردد و بانشاطی و سرزندگی خانواده و افزایش اعتماد به نفس زنان را به دنبال دارد.

 

سندرم استکهلم

برخی از بانوان در دادگاه خانواده اعلام می دارند که با وجود ازار و شکنجه از شوهر خود نمی توانستند جدا بشوند و خود را همانند گروگان حس می نمودند.

سندرم استکهلم پدیده ای است  که تا حدی این حالت روانی  را توضیح  می دهد.

در این رابطه بین گروگان و گروگانگیر حالتی عاطفی به وجود می آید.

 در این حالت گروگان ممکن است با گروگانگیر حس همدردی پیدا کند و خود را تسلیم گروگانگیر کند و در مواقعی این حس وفاداری تا حدیست که از کسی که جان، مال و آزادیش را تهدید می‌کند، دفاع نموده و به صورت اختیاری و با علاقه خود را تسلیمش می‌کند. به عقیده پژوهشگران، علت این عارضه روانی، عموماً یک نوع مکانیزم دفاعی است. در این سندروم قربانی به گروگان گیر یا زندانبان احساسی مثبت و در مقابل نسبت به خانواده، دوستان و مقاماتی که سعی در نجات آنها دارند احساسی منفی دارد. قربانی به پشتیبانی از دلایل و رفتارهای گروگان گیر می پردازد و زندانبان یا گروگان گیر نیز نسبت به قربانی احساس مثبت پیدا می کند.

برخی از متخصصان معتقدند گروگان در این حالت به دوران نوزادی خود باز می​گردد که در وضعیت وابستگی است. در مقابل گروگانگیر در نقش مادری که کودکش را از تهدید محافظت می کند، قرار می گیرد. گروگان سپس برای بقا تلاش می کند. در این حالت انگیزه زندگی برای گروگان مهم تر از متنفر بودن از فردی است که او را در وضعیتی دشوار قرار داده است.

دلیل انتخاب نام استکهلم برای آن این است که در سال ۱۹۷۳ و از ۲۳ تا ۲۸ آگوست گروگانگیری در کردیت بانک شهر استکهلم سوئد روی داد و چند نفر از کارمندان بانک به گروگان گرفته شدند اما بر خلاف سایر گروگان گیری ها این واقعه شهرت جهانی پیدا کرد و باعث شد بیماری جدید روانی یعنی سندرم استکهلم کشف شود. برخلاف انتظار، گروگان ها از نظر احساسی جذب دزدها شدند و حتی بعد از آزادی، از آنها دفاع کردند و حاضر نشدند علیه آنها، شهادت بدهند. بعدها، یکی از دزدها با یکی از خانم های کارمند ازدواج کرد! و به این ترتیب سندرم استکهلم متولد شد.